This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Evropska komisija je izvršilna veja Evropske unije (EU).
Komisija je bila ustanovljena leta 1957, trenutno pa jo sestavlja 27 komisarjev, vključno z njenim predsednikom. Deluje v splošnem interesu EU, povsem neodvisno od nacionalnih vlad držav članic EU, in odgovarja Evropskemu parlamentu.
Ima pravico do pobude, da predlaga zakone na številnih političnih področjih. Na področju pravosodja in notranjih zadev z državami članicami deli pravico do pobude. Evropski parlament in Svet Evropske unije lahko zahtevata, da Komisija predloži zakonodajne predloge. Tudi državljani EU lahko pozovejo Komisijo, da predlaga zakone s pomočjo evropske državljanske pobude.
Komisiji se lahko podeli pravica do sprejemanja nezakonodajnih aktov, natančneje delegiranih in izvedbenih aktov, ter je pristojna, da zagotovi pravične pogoje konkurence med podjetji v EU.
Komisija nadzoruje uporabo zakonodaje EU. V sodelovanju z državami članicami izvršuje proračun EU in upravlja programe financiranja. Prav tako opravlja usklajevalno, izvršilno in upravno funkcijo, kot je določeno v Pogodbah. Zastopa EU med mednarodnimi pogajanji, zlasti na področjih trgovinske politike in humanitarne pomoči.
Komisija je razdeljena na tematske oddelke, imenovane generalni direktorati (GD), in službe, ki se večinoma nahajajo v Bruslju in Luxembourgu.
GLEJ TUDI: