This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Tolliliit luuakse, kui rühm riike ühinevad, et kohaldada ülejäänud maailmast pärit kaupadele samu määrasid või imporditollimakse. Samuti lepivad sellesse liitu kuuluvad riigid kokku, et nad ei kohalda omavahel tollimakse. Sisuliselt võivad kaubad pärast tolli läbimist nende riikide vahel vabalt liikuda.
ELi tolliliit on ainulaadne näide. ELi tolliliidus rakendavad 27 ELi liikmesriiki kaupade impordi, ekspordi ja transiidi käitlemises ühtset süsteemi ning ühiseid tollieeskirju, mida nimetatakse liidu tolliseadustikuks. Seadustik jõustus 1. mail 2016, kuid mõned üleminekuga seotud korraldused kehtivad endiselt. Väljastpoolt ELi pärinevatele importkaupadele kohaldatakse ühtset tollimaksusüsteemi ja liikmesriikidevahelistel piiridel puuduvad tollimaksud.
ELi tolliliit on ühtse turu nõuetekohaseks toimimiseks hädavajalik. Praktikas töötavad kõigi 27 liikmesriigi tolliasutused ühiselt, et hallata tolliliidu igapäevast tegevust. Euroopa Komisjon teeb ettepanekuid ELi tollialaste õigusaktide kohta ja jälgib nende rakendamist.
2020. aasta septembris käivitas komisjon uue tolli tegevuskava, et viia tolliliit järgmisele tasemele. Tegevuskavas esitati sammud ELi tolli nutikamaks, innovaatilisemaks ja tõhusamaks muutmiseks, näiteks andmete parem kasutamine, paremad tööriistad ja seadmed, vastavuse edendamine, tihedam koostöö ELis ja partnerriikide tolliasutustega ning parem ettevalmistus tulevasteks kriisideks.
LISATEAVE