Autorské právo
Vaše práva
Ak vytvoríte pôvodné literárne, vedecké a umelecké dielo, ako sú napríklad básne, články, filmy, piesne alebo sochy, ste chránený autorským právom. Iba vy máte právo svoje dielo zverejniť alebo ho rozmnožovať.
V krajinách EÚ je vaše duševné vlastníctvo chránené autorským právom 70 rokov po vašej smrti, resp. 70 rokov po smrti posledného zo spoluautorov, ak ide o spoluautorské dielo.
V krajinách mimo EÚ, ktoré podpísali Bernský dohovor en fr , sa môže trvanie autorskoprávnej ochrany líšiť, ale vždy trvá aspoň 50 rokov po autorovej smrti.
Autorskoprávna ochrana vám zaistí tieto výhradné práva:
- majetkové práva – zaručujú vám kontrolu nad vaším dielom, ako aj odmenu za jeho použitie prostredníctvom možnosti predaja alebo udelenia licencie
- osobnostné práva – zvyčajne ide o ochranu práva nárokovať si autorstvo (právo na označenie diela) a práva odmietnuť zmenu vášho diela (právo na nedotknuteľnosť)
Ako získať autorskoprávnu ochranu
Ak vytvoríte literárne, vedecké a umelecké dielo, automaticky požívate autorskoprávnu ochranu už od chvíle, keď ste dielo vytvorili, nevyžaduje sa nijaký formálny registračný postup.
Možno však budete musieť informovať iných, že autorom daného diela ste vy. K svojmu dielu môžete pripojiť upozornenie o autorských právach, napríklad text „všetky práva vyhradené" alebo symbol ©, spoločne s rokom, keď ste dielo vytvorili.
Autorské práva si môžete zaregistrovať aj prostredníctvom špecializovaného poskytovateľa služieb, čo môže byť užitočné na preukázanie existencie vášho diela v určitom okamihu.
Príklad
Tiago je majiteľom pekárne v Portugalsku a chce v miestnom časopise uverejniť reklamu, ktorá by propagovala jeho podnik. Na internete našiel peknú fotografiu tradičného portugalského chleba a rád by ju v reklame na pekáreň použil. Skôr než ju Tiago pošle do časopisu, všimne si, že fotografia je chránená autorským právom a vlastník neumožňuje jej voľné použitie. Tiago preto nie je oprávnený použiť ju vo svojej reklame. Ak nechce za použitie fotografie platiť, musí hľadať takú, ktorá nepodlieha autorským právam a možno ju použiť na komerčné účely. Takú môže nájsť napríklad v online databáze. Pri použití takéhoto materiálu potom nemusí žiadať držiteľov práv o súhlas s použitím fotografie vo svojej reklame.
Prístup k informáciám týkajúcim sa jednotlivých krajín.