Časté otázky - Předložení lékařského předpisu v jiné zemi EU
Musí mi lékař předpis, který chci využít v jiné zemi EU, vypsat na zvláštní formulář?
NE – Pravidla, jimiž se řídí vydávání přeshraničních předpisů, pouze stanoví, které
informace musí lékař v předpisu uvést. Neexistuje žádný zvláštní formulář a předpis
nemusí mít ani specifický formát. Ve většině případů by měl veškeré informace obsahovat
již běžný předpis. Z toho vyplývá, že byste po jeho předložení v lékárně v jiné zemi
EU měli uvedené léky bez problémů dostat.
Zkontrolujte, zda lékař uvedl alespoň tyto informace:
- Údaje o pacientovi: příjmení a jméno (v plném znění), datum narození
- Datum vydání předpisu
- Informace o předepisujícím lékaři: příjmení a jméno (v plném znění), odborná kvalifikace, přímý kontakt, adresa pracoviště (včetně země), podpis (vlastnoruční nebo elektronický)
- Informace o předepisovaném přípravku: obecný název (nikoli značku, která se může v jednotlivých zemích lišit), forma (tablety, roztok atd.), množství, síla a dávkování
Mám předpis na konkrétní značku léku, který na cukrovku užívám v Belgii. Chtěl jsem si lék vyzvednout v lékárně během dovolené ve Francii, ale bylo mi řečeno, že se tento produkt ve Francii neprodává. Je to přípustné?
ANO – Léčivý přípravek dostupný v jedné zemi EU nemusí být nutně prodáván jinde v Unii, popř. se tam může prodávat pod jinou obchodní značkou. Pokud se chystáte lék na lékařský předpis vyzvednout v jiné zemi EU, požádejte předepisujícího lékaře, aby pokud možno uvedl obecný název produktu. Tak vám budou moci v lékárně v jiné zemi EU vydat příslušný produkt, který je v dané zemi k dispozici. Potřebujete-li se přesvědčit, zda je daný lék v ostatních zemích EU dostupný, můžete se obrátit na vnitrostátní kontaktní místo ve vaší zemi.
Mohu si léky na předpis vydaný v zemi EU vyzvednout v lékárně v jiné zemi EU nebo na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku nebo Švýcarsku?
ANO – Pravidla týkající se přeshraničních předpisů se vztahují rovněž na Island, Lichtenštejnsko
a Norsko.
NE – Na Švýcarsko se dohoda o uznávání přeshraničních lékařských předpisů nevztahuje,
a proto nejsou v místních lékárnách povinni lékařské předpisy ze zemí EU přijímat.
Ani země EU nejsou povinny uznávat lékařský předpis vydaný ve Švýcarsku.
Na dovolené ve Španělsku jsem zašla do lékárny s lékařským předpisem, který mi vydal lékař v Belgii. Odmítají mi však léky vydat s tím, že prý nemají povinnost lékařské předpisy vydané mimo Španělsko uznávat. Je to pravda?
NE – Pokud předpis obsahuje požadované informace, lékárny ve Španělsku by vám měli předepsaný lék vydat, tedy pokud je produkt ve Španělsku k dispozici. Setkáte-li se s podobnými problémy, obraťte se na vnitrostátní kontaktní místo v dané zemi.
Lékař v Německu mi vydal před 3 týdny předpis na lék, který jsem si chtěl vyzvednout během dovolené v Česku. Tam mi však v lékárně sdělili, že předpis nemohou přijmout, jelikož léky na předpis mohou vydávat pouze do 14 dnů od podpisu lékařem. Jsou tyto informace správné?
ANO – Směrnice EU o právech pacientů stanoví, že vydávání léků se řídí vnitrostátními předpisy. V Česku se léky musí vyzvednout do 14 dnů od vydání předpisu. Podle českých právních předpisů tak již váš předpis není platný a lékárna vám léčivý přípraven není povinna vydat.
Když jdu u nás ve Finsku k lékaři, vždy mi na léky vydá elektronický předpis. Mohu tento elektronický předpis použít v jiné zemi EU?
V současné sobě lze elektronické předpisy vydané ve Finsku použít v Estonsku, Chorvatsku a Portugalsku bez toho, abyste museli předložit papírovou kopii předpisu. Elektronický předpis vydaný ve Finsku tedy můžete použít při cestách v Estonsku, Chorvatsku a Portugalsku. Nicméně pokud hodláte cestovat do jiné země EU, je třeba si od lékaře vyžádat i předpis v papírové podobě. Pokud jde o elektronické předpisy vydané v jiných zemích, viz seznam dostupných elektronických přeshraničních zdravotnických služeb.