Pogosta vprašanja - Predložitev recepta v drugi državi EU
Ali mora zdravnik zdravilo, ki mi ga bodo izdali v lekarni v drugi državi EU, predpisati na posebnem obrazcu?
NE – Pravila o čezmejnih receptih določajo samo podatke, ki jih mora vsebovati recept,
ne pa posebnega obrazca. Dovolj informacij največkrat vsebujejo že recepti, ki jih
uporabimo v državi, kjer so bili izdani, in jih torej lahko uporabimo tudi v tujini.
Recept mora vsebovati najmanj naslednje podatke:
- Podatke o pacientu: priimek in ime (izpisana v celoti) in datum rojstva
- datum izdaje recepta
- Podatke o zdravniku, ki predpiše zdravilo: priimek in ime (izpisana v celoti), poklicna kvalifikacija, kontaktni podatki, naslov ordinacije (z navedbo države) in podpis (lastnoročni ali digitalni)
- Podatke o predpisanem zdravilu: splošno ime (in ne blagovna znamka, ki je v drugi državi lahko druga), oblika (tableta, raztopina itd.), količina, jakost in odmerek
Zdravnik v Belgiji mi je predpisal posebno zdravilo za diabetes. Na počitnicah v Franciji so mi v lekarni povedali, da se to zdravilo v Franciji ne prodaja. Ali je to dovoljeno?
DA – Zdravilo, ki se prodaja v eni državi EU, morebiti ni na voljo v drugi državi EU ali pa se prodaja pod drugo blagovno znamko. Ko vam zdravnik predpiše recept, ki ga nameravate uporabiti v drugi državi EU, naj po možnosti navede splošno ime zdravila. Farmacevt v drugi državi EU vam bo tako lahko izdal enakovredno zdravilo. Pri nacionalni kontaktni točki lahko preverite, ali je zdravilo na voljo v drugih državah EU.
Ali lahko recept, ki mi ga predpiše zdravnik iz države EU, uporabim tudi v Islandiji, Lihtenštajnu, Norveški in Švici tako kot v drugih državah EU?
DA – Pravila o čezmejnih receptih veljajo tudi v Islandiji, Lihtenštajnu in na Norveškem.
NE – Švica ni podpisnica sporazuma o priznavanju čezmejnih receptov, zato ji ni treba
sprejemati zdravniških receptov iz drugih držav EU. Prav tako države EU niso dolžne
priznavati receptov iz Švice.
Sem na počitnicah v Španiji. V lekarni mi niso hoteli izdati zdravila na recept, ki mi ga je predpisal belgijski zdravnik. Rekli so, da ne priznavajo receptov iz drugih držav. Ali to drži?
NE – Če recept vsebuje zahtevane podatke, ga mora lekarna izdati, če je le zdravilo na voljo v Španiji. V takem primeru se lahko obrnete na nacionalno kontaktno točko v tej državi.
Pred 3 tedni mi je zdravnik v Nemčiji predpisal zdravilo, ki ga želim kupiti v lekarni na Češkem, kjer sem na počitnicah. V lekarni na Češkem so mi rekli, da mi zdravila ne morejo izdati, ker je treba zdravilo izdati v 14 dneh po tem, ko ga predpiše zdravnik. Ali imajo prav?
DA – Evropska direktiva o pravicah pacientov določa, da morajo biti zdravila izdana v skladu z nacionalnimi predpisi. Na Češkem morajo biti zdravila izdana v 14 dneh. Torej po češkem zakonu vaš recept ni več veljaven in lekarni ni treba izdati zdravila.
Moj zdravnik na Finskem vedno predpisuje zdravila na elektronski recept. Ali lahko uporabim svoj finski e-recept, ko potujem v drugo državo EU?
Trenutno se lahko elektronski recepti, izdani na Finskem, uporabijo na Hrvaškem, v Estoniji in na Portugalskem, ne da bi bil potreben izvod v papirni obliki. Finski e-recept lahko torej uporabite, če potujete na Hrvaško, v Estonijo ali na Portugalsko. Če pa nameravate potovati v drugo državo EU, prosite zdravnika za izvod v papirni obliki. Za e-recepte, izdane v drugih državah, si oglejte seznam razpoložljivih elektronskih čezmejnih zdravstvenih storitev.