Álláskeresők családtagjai
Ha Ön valamelyik EU-tagország állampolgára, és egy másik tagállamba költözik álláskeresési célból, az uniós szabályok értelmében családtagjai is könnyített feltételekkel csatlakozhatnak Önhöz. Ezen az oldalon megismerheti az uniós állampolgárok családtagjaira vonatkozó tartózkodási szabályokat.
Figyelmeztetés
Ha Ön uniós ország állampolgáraként hazájában él, az uniós tartózkodási szabályok nem vonatkoznak Önre és családtagjaira. Ebben az esetben hazájának nemzeti jogszabályait kell alkalmazni.
Legfeljebb 6 hónapig tartó külföldi tartózkodás
Ha Ön uniós polgárként másik EU-országban kíván munkát vállalni, házastársának, gyermekeinek, unokáinak, szüleinek és nagyszüleinek – amennyiben ők maguk is uniós ország állampolgárai – ugyanolyan adminisztratív feltételeket kell teljesíteniük ahhoz, hogy Önnel az adott országban tartózkodhassanak, mint minden más uniós polgárnak.
A vonatkozó feltételek és a teljesítendő adminisztratív követelmények áttekintéséhez kattintson az Önt érdeklő kategóriára:
Ha az Ön házastársa, gyermekei, unokái, szülei, illetve nagyszülei nem uniós ország állampolgárai, vagy nem teljesítik az uniós országok állampolgáraira vonatkozó tartózkodási feltételeket, még akkor is elképzelhető, hogy – állást kereső uniós polgár családtagjaként – Önnel maradhatnak a fogadó országban.
Egyes EU-tagországok megkövetelik, hogy a területükre beutazó családtagok – megérkezésüket követően – kellően rövid időn belül tájékoztassák az illetékes hatóságokat (rendszerint az önkormányzati hivatalt vagy a helyi rendőrőrsöt) a jelenlétükről.
Tartózkodási kártya
Az uniós polgárok nem uniós családtagjai számára a fogadó ország előírhatja, hogy váltsanak ki tartózkodási kártyát.
Egyenlő bánásmód
A fogadó országban az Ön házastársát, gyermekeit, unokáit, szüleit és nagyszüleit ott-tartózkodásuk ideje alatt az elhelyezkedés, a bérezés, az iskolai beiratkozás stb. tekintetében ugyanolyan elbánás illeti meg, mint az adott ország állampolgárait.
Felszólítás az ország területének elhagyására / Kiutasítás
Az Ön házastársa, gyermekei, unokái, szülei, illetve nagyszülei mindaddig Önnel maradhatnak az adott országban, amíg teljesítik az ott-tartózkodás feltételeit. Attól a pillanattól kezdve, hogy nem teljesítik a vonatkozó feltételeket, a tagállami hatóságok felszólíthatják őket arra, hogy hagyják el az ország területét.
A fogadó ország kivételes esetekben dönthet úgy, hogy – közrendi vagy közbiztonsági okokból – kiutasítja őket területéről. Ezt azonban csak akkor teheti meg, ha bizonyítani tudja, hogy ottlétük komoly veszélyt jelent.
A kiutasítási határozatról az érintetteket írásban kell értesíteni. Ugyancsak írásban kell adott esetben felszólítani őket arra, hogy hagyják el az ország területét. A dokumentumban fel kell tüntetni az összes indokot, és ismertetni kell, hogyan és meddig lehet a döntés ellen fellebbezni.
6 hónapot meghaladó időtartamú külföldi tartózkodás
Az Ön házastársa, gyermekei, unokái, szülei, illetve nagyszülei – függetlenül attól, hogy EU-ország állampolgárai-e, vagy sem – Önnel maradhatnak az adott országban, amennyiben Ön:
- ha elvesztette az állását azt követően, hogy a fogadó országban munkát vállalt, ezt igazolja a hatóságok felé, és teljesíti a tartózkodáshoz szükséges feltételeket, VAGY
- ha még nem talál állást az új lakóhelye szerinti EU-országban, bizonyítani tudja, hogy aktívan keres állást, továbbá hogy valós esélye van annak, hogy el tud majd helyezkedni.
Konkrét eset
Pierre Rómában élő francia állampolgár, aki nemrég felmondott az ottani munkahelyén. Miközben új állást keresett, elkezdte intézni, hogy felesége, aki kínai állampolgár, csatlakozhasson hozzá Olaszországban. Kiderült, hogy felesége (Lin) akkor tud hozzá EU-s állampolgár feleségeként csatlakozni, ha ő, Pierre, megfelel az uniós előírásoknak. Ez esetükben azt jelentette, hogy miután Pierre munkakeresőként regisztrálta magát, még legalább hat hónapig tartózkodhatott Olaszországban munkakeresés céljából, és a hatóságok kérésére ezt igazolnia kellett feléjük. A kezdeti hathónapos időszak lejártával addig maradhatott Olaszországban, amíg bizonyítani tudta, hogy aktívan keres állást (és hogy valós esélye van annak, hogy el tud majd helyezkedni).
Lin tartózkodási kártyát igényelt az olasz hatóságoknál. Ehhez bizonyítania kellett a Pierre-rel fennálló kapcsolatát (pl. házassági anyakönyvi kivonat bemutatásával) és azt, hogy Pierre munkakeresőként legálisan tartózkodik Olaszországban. Ez alatt az idő alatt Pierre ugyanazt a segítséget kapta meg az olasz munkaügyi hivataltól, amit az olasz állampolgárok is, de sem Pierre, sem Lin nem tarthatott munkakeresőként igényt szociális ellátásokra.
Konkrét eset
Joy nigériai állampolgár összeházasodott a német Guntherrel, aki éppen állás nélkül volt. Arra számítottak, hogy Joy Gunther uniós állampolgárságának köszönhetően oda tud majd költözni hozzá Berlinbe. Valóban így történt, de ez nem Gunther uniós állampolgárságának vagy a szabad mozgásra vonatkozó uniós szabályozásnak volt köszönhető, hanem annak, hogy Joyra német állampolgár feleségeként speciális német bevándorlási szabályok vonatkoztak. A szabad mozgásra vonatkozó uniós szabályok ugyanis csak azokra az uniós állampolgárokra és családtagjaikra alkalmazandók, akik hazájukból egy másik uniós tagországba költöznek. Ha egy uniós állampolgár ezzel nem él (vagyis nem költözik másik tagországba az Unión belül), csak a hazai szabályok alkalmazandók. Amikor Gunther végül a szomszédos Ausztriában talált munkát, és oda is költözött, oda Joy már a szabad mozgásra vonatkozó uniós szabályoknak köszönhetően tudta követni. Ez azt is jelenti, hogy Gunther bárhol vállalhatott volna munkát az Unión belül, Joy mindenképpen vele tudott volna menni.