Rodina uchádzača o zamestnanie
Ste občan EÚ a presťahovali ste sa do inej krajiny EÚ za účelom nájdenia zamestnania? Pravidlá EÚ umožňujú vašim rodinným príslušníkom, aby sa k vám pripojili. Na tejto stránke nájdete informácie o tom, za akých podmienok sa k vám v zahraničí môžu pripojiť vaši rodinní príslušníci.
Upozornenie
Aj keď ste občanom EÚ, ale nepresťahovali ste sa do inej krajiny Únie a žijete vo svojej domovskej krajine, neuplatňujú sa pravidlá EÚ. Uplatňujú sa vnútroštátne pravidlá.
Pobyt v zahraničí kratší ako 6 mesiace
Ak ste štátnym príslušníkom EÚ a hľadáte prácu v inej krajine EÚ, váš manžel alebo manželka, deti (vnúčatá) alebo (starí) rodičia, ak sú štátnymi príslušníkmi EÚ, sa tam môžu s vami zdržiavať za rovnakých administratívnych podmienok, aké platia pre štátnych príslušníkov EÚ.
Informujte sa, aké podmienky a formality sa vzťahujú na:
Ak váš manžel alebo manželka, vaše deti (vnúčatá) alebo (starí) rodičia nie sú štátnymi príslušníkmi EÚ alebo nespĺňajú podmienky pobytu pre štátnych príslušníkov EÚ, aj tak môžu s vami zostať vo vašej novej krajine ako rodinní príslušníci štátneho príslušníka EÚ, ktorý si hľadá prácu.
Niektoré krajiny EÚ vyžadujú, aby vaši rodinní príslušníci v primeranej lehote po príchode oznámili svoju prítomnosť príslušným orgánom (často na radnici alebo miestnej policajnej stanici).
Pobytový preukaz
Od rodinných príslušníkov občanov EÚ z krajín mimo EÚ sa môže vyžadovať, aby požiadali o pobytový preukaz.
Rovnaké zaobchádzanie
Počas ich pobytu vo vašej novej krajine by s vašim manželským partnerom alebo deťmi (vnúčatami) a (starými) rodičmi mali zaobchádzať rovnako ako s občanmi daného štátu, hlavne pokiaľ ide o prístup k zamestnaniu, mzdu, prostriedky uľahčujúce prístup k práci, zápis na štúdium atď.
Žiadosť o opustenie územia/Vyhostenie
Váš manžel alebo vaša manželka, vaši potomkovia (deti, vnuci) alebo (starí) rodičia sa môžu s vami zdržiavať v inom členskom štáte EÚ, kým spĺňajú podmienky na pobyt. Ak ich prestanú spĺňať, vnútroštátne orgány môžu požadovať, aby opustili krajinu.
Váš nový štát môže vo výnimočných prípadoch rozhodnúť o ich vyhostení na základe dôvodov verejného poriadku alebo verejnej bezpečnosti, ak jeho orgány vedia preukázať, že vaši rodinní príslušníci predstavujú vážnu hrozbu.
Rozhodnutie o vyhostení alebo žiadosť o opustenie územia im musia doručiť v písomnej forme. Musia sa v ňom uviesť dôvody a spôsob, ako a do kedy je voči nemu možné podať odvolanie.
Pobyt v zahraničí dlhší ako 6 mesiace
Bez ohľadu na to, či sú váš manžel alebo manželka, deti (vnúčatá) alebo (starí) rodičia, štátnymi príslušníkmi EÚ alebo tretích krajín, môžu sa s vami zdržiavať vo vašej novej krajine za určitých podmienok:
- ak ste po tom, ako ste pracovali v novej krajine, prišli o prácu, musíte vedieť preukázať, že ste splnili potrebné podmienky, ALEBO
- ak si hľadáte prvé zamestnanie vo vašej novej krajine, musíte vedieť preukázať, že si aktívne hľadáte prácu a máte reálne šance nájsť si ju.
Príklad
Pierre, francúzsky občan, žil v Ríme, keď dal výpoveď z práce. Kým hľadal nové príležitosti, začal sa informovať, ako by sa k nemu v Taliansku mohla pripojiť jeho manželka, čínska štátna príslušníčka. Zistil, že jeho manželka Lin sa k nemu skutočne mohla v Taliansku pripojiť ako manželka občana EÚ, pokiaľ by Pierre dodržal pravidlá EÚ. Konkrétne to znamenalo, že po registrácii ako uchádzač o zamestnanie mohol zostať v Taliansku a aspoň šesť mesiacov si hľadať prácu a ak o to orgány požiadajú, predložiť dôkaz o tom, že sa uchádzal o zamestnanie. Po počiatočnom šesťmesačnom období mohol zostať v Taliansku, pokiaľ naďalej vedel poskytovať dôkazy, že si hľadal zamestnanie (a že mal skutočnú šancu zamestnať sa).
Aby Lin získala od talianskych orgánovvlastný pobytový preukaz, musela predložiť dôkaz o svojom vzťahu k Pierrovi (napríklad sobášny list) a o práve na pobyt, ktoré má Pierre ako uchádzač o zamestnanie. Počas tohto obdobia mohol Pierre od talianskeho úradu práce dostávať rovnakú pomoc ako talianski štátni príslušníci. Pierre a Lin však nemali právo na sociálnu pomoc ako uchádzači o zamestnanie.
Príklad
Joy, Nigérijčanka, si zobrala za muža Gunthera, nemeckého občana, ktorá bol nezamestnaný. Predpokladali, že bude môcť využiť jeho občianstvo EÚ, aby za ním mohla prísť a žiť s ním v jeho domovskom Berlíne. Hoci Joy skutočne mohla prísť a žiť s Guntherom, bolo to vďaka jej právam ako manželky nemeckého občiana podľa vnútroštátnych právych predpisov pre prisťahovalectvo, a nie vďaka pravidlám voľného pohybu v EÚ. Pravidlá voľného pohybu v EÚ sa vzťahujú len na občanov EÚ, ktorí sa sťahujú zo svojej domovskej krajiny do inej krajiny EÚ, a na rodinných príslušníkov, ktorí ich sprevádzajú alebo sa k nim pripájajú. Ak občan EÚ neuplatnil svoje práva na voľný pohyb, uplatňujú sa len vnútroštátne pravidlá. Keď si Gunther nakoniec našiel prácu v susednom Rakúsku, kam sa potom presťahoval, Joy sa k nemu mohla pripojiť vďaka pravidlám voľného pohybu v EÚ. Joy zistila, že nech by sa Gunther presťahoval za prácou kdekoľvek v EÚ, môže sa k nemu pripojiť.