Pracownicy delegowani
Twój pracodawca może Cię wysłać tymczasowo do pracy w innym kraju UE. W okresie delegowania będziesz mieć status „pracownika delegowanego” i korzystać z tych samych podstawowych praw pracowniczych i warunków pracy jak pracownicy w kraju przyjmującym.
Delegowanie może trwać dopóty, dopóki będzie to konieczne do zrealizowania konkretnego zadania. Po zakończeniu delegowania musisz wrócić do miejsca zatrudnienia w kraju UE, z którego Cię delegowano.
Warunki pracy
Będziesz podlegać warunkom zatrudnienia obowiązującym w kraju przyjmującym, jeżeli są one bardziej korzystne niż warunki obowiązujące w Twoim kraju pochodzenia. W takim przypadku Twój pracodawca ma obowiązek przestrzegania obowiązujących w kraju przyjmującym podstawowych zasad w zakresie ochrony pracowników i warunków zatrudnienia. Dotyczy to:
- wszystkich podstawowych elementów wynagrodzenia określonego w prawie krajowym lub w powszechnie stosowanych umowach zbiorowych
- rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych
- dodatków lub zwrotu kosztów podróży, wyżywienia i zakwaterowania w kraju przyjmującym w okresie delegowania (jeżeli w trakcie delegowania wymaga się od Ciebie podróży)
- maksymalnych okresów pracy
- minimalnych okresów wypoczynku
- minimalnego wymiaru płatnego urlopu rocznego
- zdrowia, bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy
- wszelkich warunków zatrudniania pracowników za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej
- środków ochronnych dla kobiet ciężarnych, kobiet bezpośrednio po urodzeniu dziecka oraz młodzieży (w wieku poniżej 18 lat)
- równości traktowania mężczyzn i kobiet oraz do innych przepisów mających na celu zapobieganie dyskryminacji
- zakwaterowania, jeśli zapewnia je Twój pracodawca.
Prawa i obowiązki pracownika delegowanego
Jeżeli delegowano Cię do innego kraju UE:
- Nie musisz mieć zezwolenia na pracę.
- Nie musisz składać wniosku o uznanie kwalifikacji zawodowych , jednak w przypadku niektórych zawodów może okazać się konieczne złożenie pisemnego oświadczenia – więcej informacji na temat uznawania kwalifikacji zawodowych.
- Nie musisz rejestrować się w instytucjach zabezpieczenia społecznego w kraju, do którego Cię delegowano, gdyż pozostajesz ubezpieczony/-a w kraju Twojego zwykłego zatrudnienia. Dlatego też w czasie trwania delegowania nie nabywasz żadnych dodatkowych praw w zakresie zabezpieczenia społecznego, takich jak uprawnienia emerytalne czy prawo do zasiłku dla bezrobotnych w kraju, do którego Cię delegowano.
- Jeżeli okres delegowania przekracza 3 miesiące, musisz zarejestrować swój pobyt w odpowiednim urzędzie.
- Nie nabędziesz prawa do pobytu stałego w kraju przyjmującym.
Delegowanie długoterminowe
Jeżeli delegowano Cię na okres przekraczający 12 miesięcy (lub 18 miesięcy, pod warunkiem że Twój pracodawca złożył umotywowane powiadomienie w odpowiednim urzędzie Twojego kraju przyjmującego), zastosowanie mają wszystkie odnośne warunki zatrudnienia obowiązujące w kraju przyjmującym, z wyjątkiem tych, które dotyczą dodatkowych świadczeń emerytalnych i rozwiązywania umów.
Jeżeli delegowano Cię do innego kraju UE na dłuższy okres, być może wolisz, aby Twoja rodzina dołączyła do Ciebie. Członkowie Twojej rodziny mogą do Ciebie dołączyć na mocy praw przysługujących im jako obywatelom UE, ale nie w charakterze osób na Twoim utrzymaniu.
Podatek dochodowy
Jeżeli delegowano Cię do pracy w innym kraju UE na krócej niż 6 miesięcy, nie powinien dotyczyć Cię obowiązek zapłaty podatku dochodowego w kraju przyjmującym. Jednak nie istnieją żadne przepisy UE określające, który kraj może opodatkować Twój dochód w czasie trwania delegowania. Może to być określone w krajowych przepisach podatkowych lub umowach podatkowych zawartych pomiędzy poszczególnymi krajami UE.
Zabezpieczenie społeczne za granicą
Jako pracownik delegowany pozostaniesz w systemie zabezpieczenia społecznego swojego kraju pochodzenia. W tym celu Twój pracodawca musi złożyć wniosek o formularz PD A1 (dokument przenośny A1) w zakładzie ubezpieczeń społecznych w Twoim kraju pochodzenia i poinformować właściwe organy kraju przyjmującego. Jeżeli okres delegowania trwa dłużej niż 2 lata, możesz:
- przenieść się do systemu zabezpieczenia społecznego kraju, do którego Cię delegowano, lub
- poprosić pracodawcę o złożenie wniosku o przedłużenie ważności okresu delegowania podanego w formularzu zabezpieczenia społecznego, aby zachować swoje zabezpieczenie społeczne w kraju pochodzenia. Ważność zostanie przedłużona, jeżeli organy obydwu krajów osiągną porozumienie w tej kwestii i jeżeli przedłużenie leży w Twoim interesie.
Więcej informacji o zabezpieczeniu społecznym przysługującym podczas delegowania do innego kraju UE
Informacje, które pracodawca musi przekazać krajowi przyjmującemu
W większości przypadków Twój pracodawca musi przed rozpoczęciem (lub najpóźniej w momencie) rozpoczęcia delegowania przesłać organom kraju przyjmującego powiadomienie („zgłoszenie delegowania”) zawierające następujące informacje:
- dane pracodawcy
- liczba pracowników delegowanych
- adres miejsca pracy delegowanego pracownika/delegowanych pracowników
- przewidywany czas delegowania, w tym data jego rozpoczęcia i zakończenia
- rodzaj usług świadczonych podczas delegowania
- osoba wyznaczona do kontaktów z organami w kraju przyjmującym.
Twój pracodawca powinien ponadto powiadomić właściwą instytucję kraju przyjmującego o wszelkich zmianach, np. jeżeli nie doszło do delegowania lub zostało ono przerwane. Więcej informacji o obowiązkach dotyczących powiadamiania można znaleźć na stronie kraju przyjmującego.
Informacje, które Twój pracodawca musi Ci przekazać
Jeżeli okres delegowania trwa dłużej niż kolejne 4 tygodnie, musisz przed swoim wyjazdem otrzymać od pracodawcy na piśmie następujące informacje:
- kraj lub kraje, w których będziesz pracować (kraj przyjmujący)
- przewidywany czas trwania pracy za granicą
- waluta, w jakiej będzie wypłacane wynagrodzenie
- wszelkie świadczenia (pieniężne lub inne) powiązane z wykonywaną pracą
- przebieg powrotu: czy zostanie on zorganizowany, a jeśli tak, to na jakich warunkach
- wynagrodzenie zgodnie z prawem obowiązującym w kraju przyjmującym
- wszelkie szczególne dodatki związane z delegowaniem
- ustalenia dotyczące zwrotu kosztów podróży, wyżywienia i zakwaterowania
- link do oficjalnej strony kraju przyjmującego dotyczącej pracowników delegowanych.
Krajowe strony dotyczące delegowania pracowników
Więcej informacji o warunkach zatrudnienia pracowników delegowanych oraz dane kontaktowe właściwych urzędów można znaleźć na stronie kraju przyjmującego.
Krajowe strony dotyczące delegowania pracowników
Krajowe biura łącznikowe
Każdy kraj wyznaczył właściwy organ, który udziela odpowiedzi na pytania dotyczące delegowania pracowników. Dane kontaktowe tych krajowych biur łącznikowych znajdują się poniżej pod przyciskiem Zwróć się do organów krajowych .
Więcej informacji
Więcej informacji można znaleźć w unijnym „Krótkim poradniku dotyczącym delegowania”.
Zobacz również „Praktyczny poradnik dotyczący delegowania pracowników”.
Prowadzisz działalność na własny rachunek i zamierzasz przez kilka miesięcy pracować za granicą? Zajrzyj na stronę z najczęściej zadawanymi pytaniami, aby dowiedzieć się, jakie formalności są konieczne.